Internet Explorer 9 beta kamuoyuna tanıtıldı.
Gönderen Asli Barth - 16/09/2010 14:07
Microsoft yeni tarayıcısı ile kaybettiği pazar payını alabilmek için oldukça iddialı geliyor.
Haber Metni
Microsoft işletim sistemlerini yani Windows kullananlar web gezintilerinin çoğunu Internet Explorer (IE) ile yaptılar. Ancak son yıllarda yeni tarayıcılar Explorer'ın tahtını sarmaya başladı. Microsoft'un bu yaşlı ve ağır tarayıcısı rakiplerinin hızına yeni sürümünde yetişmeyi amaçlıyor.

Dünya ile aynı anda Türkiye'de tanıtımı yapılan IE 9 beta HTML5 desteği ile Flash formatına bağımlılığı azaltıyor. Yeni tarayıcı daha minimal tasarımı ile dikkat çekiyor. Bu tasarım ilk bakışta Google'ın tarayıcısı Chrome'u andırıyor. Tarayıcı penceresinde daha az uygulama bulunuyor. Böylece sitelere daha çok alan kalıyor.

Sekmeler üzerinde de değişiklikler görülüyor. Internet Explorer 9'da iki sayfa yan yana gelerek karşılaştırma yapılabiliyor.

IE8'den 11 kat daha hızlı

IE 9 en çok da hız konusunda iddialı. Bundan önce testlerde rakiplerinin hız konusunda gerisinde kalan tarayıcının önceki sürümü IE8'den 11 kat daha hızlı olduğu belirtiliyor. Yüksek performansın Chakra adı verilen yeni yazılım motorunun yol açtığı belirtiliyor.

Microsoft'un yeni tarayıcısı Grafik İşlem Birimi'ni kullanarak grafik işlemlerinin çoğunu CPU yerine GPU ile yaparak donanıma doğrudan etki ediyor.

IE 9 beta Windows 7 ile doğrudan uyumlu çalışıyor. Kullanıcılar favori sitelerini Windows 7 görev çubuğundan doğrudan ulaşabiliyor. Ayrıca Microsoft tarafından, belirtilen favori sitelerin içindeki uygulamalara Windows üzerinden tek adımda erişmenin mümkün olacağı ifade edildi.

Eklentiler, indirmeler ve güvenilirlik özelliklerinin geliştirildiği tarayıcıda HTML5 yanında SVG ve CSS3 gibi diğer web standartları desteği de bulunuyor.

Adresinden yeni tarayıcıyı indirerek windows tabanlı bilgisayarınıza kurabilirsiniz.


Kaynak. BT Net